Kuidas, millal ja miks osta elektroonikatooteid Amazonist

Tihti satume tänapäeval küsimuse otsa, kas osta see või too toode veebist, poest jne. Lisaks muidugi, et millisest poest ja mis hinnaga. Hinna osas on lihtne. Osta seda, millest ei ole kahju ilma jääda. Sest kuigi sa võid paki kätte saada, siis lõpuks ei pruugi see olla miski, mida ootasid ja siusuliselt ei ole Sa saanud seda väärtust mida soovisid.

Teine mõte hinna osas on taust ja garantii – ehk siis kui toode on vähegi kallim, siis kindlasti jälgi ja uur, et müüja pakuks ka relevantselt garantiid. Kui hinda valid, siis näiteks Eestis on olemas hinnavaatlus, mille kaudu saab valida soodsaima hinna ja kvaliteedi (ka järelteenuse kvaliteet) varasemate ostjate hinnangute põhjal.

Siin võib välja tuua, et tihti on väiksed tegijad isegi altimad andma odavamat hinda, et saada müüke, pakkuda kvaliteeti jne. Küll aga võib selliste puhul tekkida oht, et nad ühel hetkel jäävad oma kasvule jalgu. Seega iga kord tasub üle vaadata, mis on viimased hinded.

Aga kuidas kaugemate poodidega. Ise olen peale UK EU-st lahkumist kolinud Amazon.de peale. Ja teen nüüd läbi kiire näite, kuidas ma miskit sealt otsin:

1. Mida ma soovin tuleks seal otsingusse panna kas inglise või saksa keeles ja võimalikult täpselt. Kuna mu jooksuklapid andsid hiljuti saba, siis mõtlesin otsida uued.

2. minu eritingimus on leida klapid, mis on kõrvasised, aga kaarega üle kõrva, ühenduvad BT kaudu, millest kokku saan otsingusõna: in ear hook bluetooth headphones

3. Kuidas tulemusi hallata? Esmalt Customer review 4 ja Up, Teiseks väldi neid, mille juures Sponsored (igal lehel esimesed) ja viimaks vaata, mida Amazon ise soovitab (Amazon’s Choice, mis viitab õiglase hinna ja koheselt tarnitavale tootele) või mis on juba Best Seller. Best seller ei taga muidugi alati kvaliteeti, aga on indikatsiooniks, et toodet ostetakse palju.

4. Loe läbi valitud toote info: Tarne, kust tuleb, kes müüb ja millal jõuab. Loe, kas tehniline sisu ja ka hind vastavad ootustele. Kui jah, lisa korvi ja mine ostu vormistama, et näha, mis maksab toote tarne. Ka siin võib olla trikke, sest osad müüjad ei paku kõik tarneviise ja nii tuleb odavam toode lõpuks koos tarnega kallim, kui mõni võibolla veidi kallim toode.

Minu valikusse jäid need:
 

 

Fun Fact

Harvard Mark I, 1943Encyclopædia Britannica https://www.britannica.com/technology/computer/Early-business-machines#/media/1/130429/19205 Access Date 13. aprill 2023

Harvard Mark I, 1943 Encyclopædia Britannica https://www.britannica.com/technology/computer/Early-business-machines#/media/1/130429/19205 Access Date 13. aprill 2023

Neo 1973 smartphone

CC BY-SA 3.0 File:Neo 1973 smartphone.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neo_1973_smartphone.jpg

Kas teadsid, et vanimad arvutid mahtusid vaevu 160-le ruutmeetrile ja suutsid teha 5000 arvutuse ringis sekundis, kui tänane nutitelefon teeb kuni triljon ja mahub su taskusse, mis heal juhul 160 ruutmillimeetrit